Zašto kažem da je prašina koja se digla neuobičajeno velika, pa zato što su, prvo, pripadnici srpske elite do sada bili skloni da trpe i bez adekvatnog odgovora prihvataju komentare koji su katkad bili mnogo više ponižavajući za Srbiju od onoga što je Erdogan rekao, naročito kada dolaze od pojedinih predstavnika Evropske unije. Drugo, slične izjave smo sa turske strane već mnogo puta čuli širom Balkana (u Bosni naročito), što od Erdogana, što od ministra spoljnih poslova, Davutoglua. Ne mogu da se otmem utisku da je ova paljba Beograda protiv aktuelnih turskih vlasti ohrabrena skorašnjom serijom protesta u Turskoj i posledičnim uzdrmavanjem Erdoganovog legitimiteta na domaćem terenu. Lav je ranjen, i sad je trenutak napasti ga – čini se da je logika koja preovlađuje. To nam između redova saopštavaju i formulacije pojedinih izjava koje čujemo u medijima ovih dana, usmerene protiv trenutne politike turskih vlasti uopšte i Erdogana posebno. Predsednik Nikolić je prokomentarisao udaljavanje aktuelnog turskog rukovodstva od Ataturkovih ideja, što praktično predstavlja kritiku načina na koji vladajuća AKP upravlja Turskom poslednjih deset godina i moglo bi se čak protumačiti kao mešanje u unutrašnje poslove ove zemlje. Juče sam čuo i komentar jednog analitičara koji nam skreće pažnju na razliku u stavovima Erdogana i predsednika Gula – vrlo zanimljiv komentar u svetlu približavanja predsedničkih izbora u Turskoj, gde mnogi očekuju kandidaturu Erdogana lično nakon što se u Ustav unesu izmene koje povećavaju predsednička ovlašćenja.
Suština je da vlasti u Srbiji koriste priliku da napnu mišiće pred domaćom i međunarodnom javnošću protiv nekoga koga vide kao već debelo kompromitovanog, iako ne postoji opipljiva spoljnopolitička korist koju zemlja od toga može da ima, niti kritike koje upućuju znače jači i nezavisniji položaj Srbije na regionalnom planu. Premijer Turske je svojom izjavom podvukao solidarnost Turske sa nezavisnom državom Kosovo – pa šta? Zar je to neobično ako se zna da je Turska među prvima priznala Kosovo još 2008? Ne vidim da smo prekinuli diplomatske odnose i saradnju sa Turskom zbog toga, naprotiv – poslednjih godina i politička i ekonomska saradnja značajno su porasle. Pa zašto nam onda smeta što Turska izražava bliskost i daje podršku zemlji koju smatra nezavisnom, ako nam već nije smetalo kad ju je priznala kao nezavisnu? Kao što rekoh, posredi je reakcija na formu, pre nego na suštinu, i to uz opasno igranje sa vatrom poput zloupotrebe unutrašnje političke nestabilnosti u Turskoj za kreiranje lažne slike o sopstvenom značaju i ozbiljnosti. Ovo je trenutak da razjasnimo par bitnih stvari o spoljnoj politici Turske prema Balkanu.
Poslednjih godina u srpskim političkim i akademskim krugovima prisutna je opsednutost fenomenom neoosmanizma, naročito otkako je profesor Darko Tanasković objavio knjigu o tome. Sama knjiga je po meni jako dobra, jer na vrlo sažet i jasan način otkriva suštinu onoga što se naziva neoosmanističkom politikom Turske. Međutim, kao i sa svakim akademskim štivom, tako se i ovde javlja problem poruke koju će čitalac izvući, pogotovo ako se radi o onome ko se u praksi bavi spoljnom politikom zemlje – da li će mu knjiga poslužiti da nepristrasno razume politiku jedne regionalne sile kako bi se realistički postavio prema njoj i maksimizirao nacionalni interes sopstvene zemlje, ili će knjizi pristupiti ideološki i posmatrati je kao priručnik za obračun sa silom koju vidi kao prirodnog geopolitičkog neprijatelja Srbije. Nažalost, mnogi zauzimaju upravo ovaj drugi pristup. U Turskoj se vidi akter koga treba držati što dalje od Srbije, a u neoosmanizmu politika koja je automatski štetna po naše interese, te joj se treba svim silama suprotstaviti.
Šta je zapravo neoosmanizam? Odgovor na to pitanje vraća nas daleko u istoriju – u potragu za turskim identitetom, za onim što je Turska tradicionalno bila i kako je postala ovo što je danas. Savremena Evropa uglavnom se zasniva na nacionalnim državama, koje su se na razne načine formirale u moderno doba, a prevashodno raspadom imperija, s jedne strane, i prevazilaženjem feudalne rascepkanosti, sa druge. I Turska je nastala od nekadašnje imperije – Osmanlijskog carstva. Ali, to je bila jedna specifična imperija, koja je jako dugo trajala i udarila neizbrisiv pečat onome što je danas turski nacionalni identitet. Sve države su u izvesnoj meri „imaginarne zajednice“, jer počivaju na veštačkom oblikovanju nacionalnog identiteta – traženju onoga što raznolike pojedince spaja u jedno društvo kojim upravlja suverena vlast na određenoj teritoriji, istovremeno ih razlikujući i teritorijalno razgraničavajući u odnosu na pojedince koji pripadaju nekim drugim društvima i kojima upravlja neka druga vlast. Međutim, nisu sve države podjednako imaginarne, jer neke osnovu identiteta imaju u državotvornoj etničkoj grupi, koja postoji i pre države. Lakše je obrazovati naciju od pojedinaca koji imaju isti jezik, kulturu i svest o zajedništvu, nego ukoliko ih spaja samo to što žive na istoj teritoriji. Upravo je ovo problem sa kreiranjem nacionalnih država od multietničkih imperija, koji nije poštedeo ni Osmanlijsko carstvo.
Identitet ove imperije još od ranih dana njene teritorijalne ekspanzije oslanjao se na dva stuba. Jedan je bila državotvorna, takođe imperijalna tradicija pokorenog vizantijskog carstva – sa padom Carigrada 1453. jedno carstvo je praktično zamenilo drugo na istoj geografskoj lokaciji, ali je imperijalni princip ostao isti. Drugi stub je religija – islam, koji je povezivao najveći deo etnički vrlo raznolikog stanovništva carstva pod vlašću sultana, koji je istovremeno bio i duhovni poglavar svih muslimana sveta (svetske islamske zajednice – Ume). Bitno zakasnivši u odnosu na evropski trend nacionalnog buđenja, mladoturci su nakon revolucije 1908. pokušali da pretvore carstvo u naciju. Naravno, nisu uspeli. Turska će se transformisati u modernu državu sa znatno manjom teritorijom od one koju je imalo Osmanlijsko carstvo – u granicama približnim današnjim – tek nakon Prvog svetskog rata, kada je Kemal Ataturk vojnim naporom uspeo da spreči da se ova teritorija svede tek na svoje anadolijsko jezgro. I pored višedecenijskih napora samog Ataturka i njegovih sledbenika – kemalista – da Tursku ustroje kao strogo nacionalnu državu, reformisanu na sekularnim osnovama i spoljnopolitički orijentisanu isključivo ka Evropi i Zapadu, viševekovno osmanlijsko nasleđe pokazalo se kao snažnije. Čim su se sa krajem Hladnog rata počeli da stvaraju uslovi, u Turskoj jača unutrašnja i spoljnopolitička orijentacija oslonjena na ovo nasleđe, koja podrazumeva labavljenje kemalističke interpretacije nacionalnog, sekularnog i prozapadnog. Ova orijentacija kulminira od dolaska na vlast Erdoganove AKP.
Kada Davutoglu kaže kako „u Turskoj živi više Bošnjaka nego u Bosni, više Albanaca nego u Albaniji, više Abhaza nego u Abhaziji“, on upravo skreće pažnju na to da je etnički sastav Turske i nakon raspada imperije ostao vrlo raznolik, uprkos teritorijalnom smanjenju države i izgradnji turske nacije u tim okvirima. Neoosmanističkoj interpretaciji je zato strana stroga teritorijalna podela između nacija. Isti ljudi koji žive u okvirima današnje Turske žive i van nje, na prostoru nekadašnjeg Osmanlijskog carstva, te se nacionalni identitet ove zemlje ne može svesti na njene državljane, a pogotovo ne na etničke Turke (što je samo po sebi vrlo fluidan pojam ako se ima u vidu ovakva istorijska tradicija). Pored istorijske tradicije, u neoosmanizmu bitnu ulogu igra i geografija, tj. poimanje položaja Turske kao središnje države evroazijsko-afričke kopnene mase, što zahteva multidimenzionalnost u spoljnoj politici i aktivniji nastup prema susednim regionima. Stoga neoosmanizam u sebi sadrži značajnu dozu eklekticizma. On koristi i etnički činilac da bi ojačao uticaj među turkofonim narodima Zakavkazja i Srednje Azije (koja nikad nije bila u sastavu Osmanlijskog carstva). Prema Bliskom istoku koristi verski činilac islama. Prema Balkanu, pak, najznačajniji činilac na koji se Turska u ekspanziji svog uticaja oslanja jeste osmanlijska državna tradicija. Davutoglu je više puta gostujući u državama Balkana govorio o osmanlijskom periodu kao periodu mira, stabilnosti i prosperiteta, nasuprot turbulentnim godinama koje su usledile po raspadu carstva i u kojima se jedan deo Balkana (Zapadni Balkan – gde je i Srbija) i dalje nalazi. Otuda bih se samo delimično složio sa Dušanom Prorokovićem, koji kaže da se neoosmanizam na Balkanu oslanja na „muhamedanski faktor“.
Tačno je da se u svom „povratku na Balkan“ Turska pretežno oslanja na muslimansko stanovništvo, pre svega Bošnjake i Albance, koji ujedno i gledaju najblagonaklonije na njen uticaj. Međutim, činjenica je da ovi narodi naseljavaju samo manji deo poluostrva, čije je većinsko stanovništvo ipak sastavljeno od hrišćanskih naroda. Ovo važi čak i za Zapadni Balkan, a kamoli za Balkan u celini. Podržavanjem isključivo muslimanske manjine protiv hrišćanske većine ne može se ojačati uticaj u regionu, već bi takva strategija mogla da bude samo kontraproduktivna. Otuda pomenuti eklekticizam i naglašavanje pozitivnih strana osmanlijskog državotvornog nasleđa, koje se u novijoj varijanti javlja kao ideja o regionalnoj integraciji pod vođstvom Turske. Ova integracija zamišljena je kao sredtsvo za regionalnu političku i ekonomsku stabilizaciju, koja bi trebalo da odigra ulogu dopune (ili čak alternative) članstvu država regiona u Evropskoj uniji. Ovako isplaniranom političkom prodoru Turska nastoji da pripremi teren pomoću dve druge vrste prodora: ekonomskog – gde se zemljama regiona stavlja u izgled profit od saradnje sa turskom ekonomijom u ekspanziji; kulturnog – gde se nastoje sruštiti stereotipi koje balkanski hrišćani imaju o Turskoj, putem naglašavanja kulturne bliskosti (na primer, pomoću turskih TV serija). Prenaglašavanje islamskog činioca u spoljnoj politici Turske je, međutim, najodgovornije za stereotipe koje Srbija ima prema odnosima s ovom zemljom, a oni se na duži rok mogu pokazati štetnim po nacionalni interes. Deo problema leži u izjednačavanju dveju stvari koje su zapravo u korenu različite.
Naime, isti oni koji govore o Turskoj kao prirodnom geopolitičkom neprijatelju Srbije, ističu i to da je Turska zapravo perjanica američke politike na Balkanu, čiji je cilj slabljenje Srbije putem podržavanja svih njenih protivnika. Činjenica je da su se američka i turska politika prema Balkanu devedesetih prošlog veka u najvećoj meri poklopile na štetu srpskog naroda. Međutim, u pitanju su dve ipak različite politike. SAD nastoje da ostvare svoj balkanski dizajn, koji podrazumeva relativno slabu Srbiju, budući da je ova zbog svoje istorijske tradicije i geografskog položaja od američke elite viđena kao akter koji im može najviše pomrsiti račune u kontroli nad Jugoistočnom Evropom. Oni su podržali protivnike Srba u ratovima kao instrument ostvarivanja ovog dizajna. Turska ih je, pak, podržala jer su oni njena muslimanska braća, najvidljiviji ostaci njene osmanlijske vladavine Balkanom. Ona se kratkoročno stavila u službu američkog balkanskog dizajna, samo da bi na duži rok pokušala da ostvari sopstveni dizajn koji se ne mora u svemu poklapati sa američkim. Ovo podrazumeva pridobijanje za taj dizajn i drugih regionalnih aktera mimo muslimana, dakle i Srbije, koja je središnja država regiona i bez koje se ne mogu zamisliti nikakva politička stabilnost, ni regionalna integracija. Dok SAD i njihovi saveznici iz EU prema Srbiji nastupaju pre svega političkim ucenama, Turska stavlja naglasak na pomenuti ekonomski i kulturni prodor. Ova razlika u pristupu i ciljevima jeste šansa za Srbiju.
Da između turskih i američkih imperativa ne postoji apsolutno poklapanje, jasnije se poslednjih godina videlo u nekim drugim regionima, po pitanjima kao što su Kipar, Palestina, Iran, genocid nad Jermenima… Ako na prvi pogled i deluje da je Turska podredila ekspanziju svog uticaja u susednim regionima američkom balkanskom, bliskoistočnom, zakavkaskom i srednjoazijskom dizajnu, same SAD odavno već sumnjičavo gledaju na neoosmanistički projekat, usled bojazni da bi on mogao previše da se osamostali u odnosu na njih. O tome svedoči i niz depeša iz američke ambasade u Ankari, koje su 2010. procurele putem Vikiliksa, gde se AKP i Erdogan kritikuju i oko spoljne i oko unutrašnje politike. Naivno bi bilo misliti da su pomenuti protesti protiv Erdogana na ulicama turskih gradova slučajni, te da u njima nema iste matrice koja je bila prisutna u Srbiji 5. oktobra, postsovjetskim obojenim revolucijama i arapskom proleću – i istih spoljnih aktera koji se tom matricom služe radi sopstvenih interesa. I ovo je šansa za Srbiju da ostvari svoje interese – ali ne na način na koji se ona ponaša poslednjih dana.
Činjenica je da se spoljna politika Turske, ali i unutrašnja politička stabilnost, nalaze u sve većim problemima. Od Davutogluove koncepcije „nula problema sa susedima“ došlo se gotovo do „nula prijatelja među susedima“. To ne znači da Srbija treba da se pridruži trendu napada na aktuelnu tursku elitu, jer se time neće automatski naći u društvu „dobrih momaka“, niti vidim kakvu bi korist mogla da izvuče iz svega. Pogotovo ne treba da zateže odnose sa ovom značajnom silom zbog jednog pitanja koje je za tu silu odavno rešeno (kao i za još preko 100 država sveta), te zbog izjave koja se nimalo ne razlikuje od onih na kakve smo već navikli. Davutoglu je svojim uravnoteženim pokušajem da sa našim ministrom Mrkićem izgladi nesporazum pokazao da mu je stalo do dobrih odnosa sa Srbijom. Pokušajmo da razumemo Turke i iskoristimo to. Turska je Turska, ima svoje interese u regionu i sprovodi ih na način za koji smatra da je optimalan. Na drugoj strani, Srbija je Srbija, mala zemlja u srcu Balkana, koja mora da nađe način da sprovede sopstvene interese u odnosu sa susedima, kao i regionalnim i velikim silama. Ideološki pristup treba zameniti realpolitičkim – razmotriti koji su to elementi gde bi sa Turskom možda bilo lakše postići neka povoljnija politička rešenja za nas od onih koje nam nudi američki dizajn. Bliskost Turaka sa balkanskim muslimanima ovde nije prepreka, već upravo prednost. Dok su muslimani za Amerikance instrument slabljenja Srbije, a njihove žrtve statistika pogodna za svaljivanje moralne krivice na srpski narod, Turskoj je zaista stalo do dobrobiti njene muslimanske braće. To znači da bi ona morala da se založi za nekakav kompromis sa Srbijom. Jer bez kompromisa Balkan i dalje ostaje trusno područje na kome su mogući novi sukobi, a u tim sukobima bi opet muslimani podneli velike žrtve. Jednako kao što nam ni naša histerija kad čujemo „Kosovo je Turska“ neće pomoći da zaštitimo preostale Srbe na Kosovu.
Vladimir Trapara