Predstojeću intervenciju, kao i sirijski sukob u celini, možemo da posmatramo na dva nivoa – lokalnom i globalnom (u čijem sastavu se nalazi i regionalni). Na lokalnom nivou vidimo građanski rat između dva glavna aktera – vladinih snaga, kojima komanduje predsednik Asad, i pobunjeničkih trupa, predvođenih različitim političkim frakcijama, ujedinjenim oko zajedničkog cilja – nasilnog svrgavanja Asadove diktature. Dakle, u pitanju je borba za vlast, a u borbi za vlast nema pozitivaca i negativaca, jer stvarnost nije Holivud. U demokratskim ili makar hibridnim zemljama, borba za vlast se (barem za sada) odvija brojanjem glasačkih listića, dok se u nedemokratskim katkad broje i smaknute glave. Broj žrtava je u Siriji odavno prešao 100 hiljada i dalje raste. Može se očekivati da će, ako pobede, pobunjenici početi između sebe da se bore za vlast, takođe nasilno. To ne bi bilo ništa novo, jer je to normalna pojava u zemljama koje su iskusile nasilnu promenu vlasti bez prelaska ka istinskoj demokratiji. Primer Egipta je trenutno najaktuelniji.
Sukob u Siriji ima i jako obeležje etničko-verskog, ili bolje sektaškog sukoba, što čini pojave poput etničkog čišćenja i velikog broja civilnih žrtava očekivanim. I to sa obe strane, tako da ni ovde nema mesta nekom moralnom razlikovanju. Ne bore se u Siriji samo različite političke i ideološke grupacije, već postoji raskol između manjinskih, ali vladajućih Alavita, koji su šiiti (može se reći da su i hrišćani na istoj strani), i većinskih sunita (Kurdi su doduše između sebe podeljeni, gde jedna struja izbegava da se svrsta na bilo koju od strana). Može se reći da bi se u slučaju pobede pobunjenika Alaviti našli u nemilosti većine, u okviru koje postoje grupacije željne osvete za višedecenijsku represiju koju trpe od strane klana Asad. Kompaktna geografska raspostranjenost Alavita (u uzanom pojasu pored Levantskog mora i obližnjim planinama) mogla bi da bude prednost u njihovoj borbi za opstanak, možda i da ih uputi na stvaranje faktički nezavisne alavitske države, koja bi se međutim teško mogla održati bez spoljne pomoći.
U ovom sukobu, strane su pokazale sklonost da koriste uglavnom sva sredstva koja im stoje na raspolaganju, te da se oslanjaju na pomoć inostranih subjekata u meri u kojoj su ovi voljni da im je pruže. Dokazi sa terena upućuju na to da je korišćeno i hemijsko oružje, samo nema konsenzusa ko ga je koristio. Pre direktne strane intervencije, situacija na terenu ima obeležje rata iznurivanja, u kome je teško očekivati potpunu pobedu jedne od strana. Malo je verovatno da Asadove trupe mogu da stave pod kontrolu severni deo zemlje, dok nakon ofanzive i zauzimanja bitnih strateških tačaka od strane vladinih snaga poslednjih meseci i pobunjenici imaju sve manje izglede da svrgnu Asada i ovladaju Damaskom, a pogotovo da ugroze alavitske oblasti na zapadu. Čini se da stanje na terenu u korist jedne od strana može da promeni jedino strana intervencija.
I to je upravo cilj Sjedinjenih Država, njihovih evropskih i bliskoistočnih saveznika i Turske – srušiti Asada i omogućiti pobunjenicima da preuzmu vlast. Sjedinjene Države posle 11. septembra prilježno rade na svom bliskoistočnom dizajnu (koji je bitan deo ostvarivanja projekta novog svetskog poretka), čija je suština u čišćenju „otpadničkih“, odnosno antiamerički orijentisanih režima na prostoru od Libije do Avganistana. Tri takva režima već su pala (Avganistan, Irak i Libija), te je računica jasna – ako padne i Sirija, SAD ostaju jedan na jedan protiv svog bliskoistočnog arhineprijatelja, Irana. Promena režima u Teheranu, kako je zamišljeno, značila bi dovršenje bliskoistočnog dizajna i bitan korak napred ka zaokruživanju Rusije i njenom kasnijem pretvaranju u američku marionetu (što bi možda uključilo i podelu najveće države sveta na više manjih). Upadljivo je da su „Arapsko proleće“ i nova američka bliskoistočna ofanziva otpočeli nakon neuspeha SAD da Rusiji priđu sa evropske strane, čemu je doprinelo rusko povlačenje iz sporazuma o konvencionalnom naoružanju u Evropi, uspešan rat protiv Gruzije i gasne krize sa Ukrajinom, koje su značajno uticale na dolazak na vlast proruskih snaga u ovoj zemlji. Američka bliskoistočna strategija u ovom kontekstu umnogome podseća na Hitlerovu odluku da 1942, suočen sa neuspehom da prethodno zauzme Moskvu, svoju novu ofanzivu usmeri južno, ka Staljingradu. Nekako mi se čini, poznajući istoriju međunarodnih odnosa, da su svi izgledi da se i američka bliskoistočna ofanziva završi kao Hitlerova staljingradska.
Tu su i američki saveznici (ili sateliti, svejedno), od kojih svaki ima svoje ciljeve u Siriji, ali su oni u krajnjem ipak podređeni američkom bliskoistočnom dizajnu. Britanija i Francuska očajnički pokušavaju da dokažu da su i dalje velike sile, sposobne da projektuju moć daleko od svojih granica. Nemačka se doduše koleba, jer je tradicionalno hladna kad je Bliski istok u pitanju; sa dobrim razlogom, jer je geopolitički upućena na vršenje uticaja pre svega u svom neposrednom okruženju, Srednjoj Evropi i Balkanu. Turska koristi „Arapsko proleće“ da ojača svoj uticaj na Bliskom istoku, svesna da joj na drugim mestima (Balkan, a posebno postsovjetski prostor) ne ide glatko. Saudijci i njihove zalivske kolege se vode geslom da je napad najbolja odbrana i pokušavaju bavljenjem drugima da odlože rušenje svojih apsolutističkih režima.
Na drugoj strani globalne slike su Rusija i Iran (Kinu ćemo ostaviti po strani, jer je u ovoj fazi globalnog nadmetanja još uvek politički, mada ne i ekonomski, pasivna). Rusi su svesni pravih motiva za američku intervenciju u Siriji, te čine koliko mogu da je spreče ili makar odlože, ali bez neposrednog uključenja u sukob. Pad Asada i instaliranje proameričkog režima u Siriji verovatno bi značili i gubitak poslednjeg ruskog strateškog uporišta na Bliskom istoku. S tog aspekta gledano, izostanak ruskog odgovora na američku intervenciju bi se nekome mogao činiti kao još jedan poraz Rusije, ali hajde da stvari razmotrimo sa drugog aspekta. Setimo se da Rusi nisu ništa učinili da spreče američku invaziju Iraka, kao što nisu uložili veto u SB UN na rezoluciju koja je omogućila intervenciju u Libiji. Možda Rusija ima drukčiju računicu, možda očekuju da će se daljom bliskoistočnom ofanzivom SAD samo dodatno zaglibiti i postati ranjivije na globalnom planu i spremnije na globalni kompromis (neko novo „resetovanje“?). Posle svega, za razliku od Drugog svetskog rata, danas je tu nuklearno oružje da zaštiti Rusiju čak i ako bi jednog dana ostala sama.
Za razliku od Rusije, Iran ne može sebi da priušti taj luksuz, jer nema nuklearno oružje (niti mu je blizu, uprkos optužbama s kojima se suočava), a i geografski je deo Bliskog istoka. On ima imperativ da se danas brani u Siriji, da se sutra ne bi branio u Teheranu. Koliko je Iran u stanju da zaštiti svoj „šiitski polumesec“ (lanac područja u Iraku, Siriji i Libanu naseljenih šiitima preko koga Iran vrši prirodan uticaj), suočen sa nadmoćnim protivnikom, drugo je pitanje. Za sada udarnu pesnicu iranskog učešća u sirijskom sukobu zapravo čini libanski Hezbolah, koji će se po svoj prilici nakon pokretanja američke intervencije sukobiti sa svojim vrhovnim neprijateljem, koga nisam slučajno ostavio za kraj. Izrael je jedini američki saveznik u svetu koga ne možemo bez rezerve nazvati i američkim satelitom. Štaviše, ponekad se stiče utisak da važi obrnuto. Verbalno na strani anti-asadovske koalicije, Izrael pre svega gleda svoj neposredni interes, a to je nastojanje da se obračuna sa Hezbolahom i u Siriji i u Libanu i nastavi svoju dominaciju nad Palestincima.
Odmah ću odbaciti iluziju da će intervencija biti preduzeta da bi se Asad „kaznio“ zbog upotrebe hemijskog oružja. Kao neko ko je u svom neposrednom okruženju iskusio Markale i Račak, ko je pratio irački slučaj i ko u najmanju ruku sumnja u „dokaze“ da je Asad zaista upotrebio hemijsko oružje – svakako teško mogu da poverujem da je to motiv. A kako poznajem pomenuti globalni i regionalni kontekst, jasno mi je da pravi cilj američke intervencije jedino može biti promena odnosa snaga na terenu – pomoć pobunjenicima da pobede i svrgnu Asada. I onda mi je svakako još teže da poverujem u neke najave da bi intervencija mogla da traje dva ili tri dana, jer je to prekratko vreme da se postigne pomenuti cilj. Jedini uspešan rat u istoriji izveden bez upotrebe kopnenih trupa jeste agresija NATO na Srbiju 1999, pa je i on trajao preko dva meseca i ipak nije do kraja nametnuo političko rešenje za koje su se SAD na početku zalagale. Libiju su morali da bombarduju 5 meseci da bi omogućili pobunjenicima da krenu sa mrtve tačke i zauzmu Tripoli, imajući pritom sve vreme punu kontrolu nad nebom. U Siriji, najpre moraju tu kontrolu da ostvare. O tome je već dosta pisano ovih dana. Avijaciju možda i mogu da onesposobe za kratko vreme, tako što će uništiti infrastrukturu potrebnu da Asadovi avioni uopšte uzlete, ali da bi umesto Asadovih njihovi avioni slobodno patrolirali nebom Sirije, moraju da onesposobe i Asadove protivavionske sisteme, koji (i bez S-300) nisu nimalo naivni. Sve to, a i više od toga, bilo bi neophodno da bi se omogućila kontraofanziva pobunjenika, bez koje svakako nema potpune pobede.
Dakle, ima dve mogućnosti – ili Obama blefira, nadajući se da će Asad u strahu od intervencije sam da zaustavi ofanzivu/povuče se s vlasti, ili je spreman na dugotrajnu i žestoku intervenciju da bi postigao krajnji cilj. Naposletku, čak i ako intervencija zaista bude ograničena, mogućnosti za eskalaciju su neviđene, jer je mnogo aktera u igri. Pomenuo sam nastojanje Izraela da se obračuna sa Hezbolahom, za šta će mu američka intervencija biti idelna prilika. Moj kolega Vladimir Ajzenhamer se upravo vratio sa lica mesta i preneo mi utiske da mu se takva akcija čini veoma izvesnom. Nikad se ne zna šta bi mogla da bude crvena linija posle koje bi se Iran značajnije angažovao u sukobu. Možemo li da isključimo mogućnost da se Turci ili Saudijci odluče za kopnenu ofanzivu? Tu su i Rusi – uprkos njihovoj odluci da se ne mešaju direktno u sukob, oni hteli-ne hteli mogu da budu upleteni u njega, ukoliko (greškom?) strada neko od pripadnika njihovog osoblja u bazi Tartus ili savetnika pri Asadovoj armiji. Da li će Rusija prestati sa isporukama oružja Asadu ako otpočne intervencija? Ako Amerikanci onesposobe Asadu piste za sletanje aviona, jedini put za dopremanje oružja je morem, a šta ako Amerikanci pokušaju blokadu sirijskih luka, kako su uradili sa Libijom? Hoće li Rusija to mirno prihvatiti, ili njene skorašnje mornaričke igre u istočnom Sredozemlju nisu bile slučajne?
Mnogo je pitanja koja bi intervencija u Siriji otvorila, tako da su trenutno Obamino prenemaganje i podele u britanskom parlamentu sasvim očekivani. Ja na većinu ovih pitanja ne mogu da odgovorim, ali samo otvaranje pitanja je ponekad korak napred u odnosu na prihvatanje serviranih odgovora zdravo za gotovo. Ono na šta bih hteo da ukažem jeste da se u međunarodnim odnosima deo onoga što ne znamo može naslutiti pravilnim razmatranjem lokalnog i globalnog konteksta. Kad pred sobom imamo enigmu, suštinu ćemo najlakše odmotati rezonovanjem „šta bi bilo kad bi međunarodni odnosi funkcionisali onako kako ja mislim da funkcionišu“. Sad, da li je to kako ja mislim da oni funkcionišu bliže stvarnosti nego što misli neko drugi – možemo da otkrijemo testiranjem naših hipoteza na istorijskom materijalu, ali i na praćenju kako se odvijaju aktuelni događaji. Sirijski sukob i moguća intervencija su dobar primer na kome ćemo videti da li sam u pravu kada govorim o američkoj bliskoistočnoj ofanzivi i daljem putu ka izgradnji novog svetskog poretka.
Vladimir Trapara