Svrha bilo kojih pregovora je da dve strane koje imaju protivrečne stavove postignu zajedničko rešenje tako što će svaka od njih u nečemu popustiti, tj. odstupiti od svoje prvobitne pozicije. Ako samo jedna strana popusti i prihvati stav one druge, to onda nisu pregovori, već ispunjavanje zahteva, uslova, ultimatuma, nazovite kako hoćete. U tom smislu, diplomatsko pregovaranje je slično cenkanju. Prodavac ponudi visoku cenu, kupac nisku, pa se nađu negde između. Idealno bi bilo tačno na sredini, ali to nije uvek lako postići i uslovljeno je pre svega odnosom jačine pregovaračkih pozicija aktera i njihovom pregovaračkom veštinom. Jačina nečije pregovaračke pozicije (koja je uvek relativna – procenjuje se u odnosu na jačinu pozicije drugog) može da zavisi od mnogo činilaca, te je nije lako utvrditi. Kod cenkanja na pijaci – prodavcu može više da se žuri da proda robu, nego kupcu da je kupi (i obratno), tu su onda informacije o postojanju ili nepostojanju povoljnije cene koju nude drugi prodavci ili kupci, kvalitet robe i ukus kupaca je bitan i sl. U diplomatskom pregovaranju milion stvari može da utiče na pregovaračku poziciju aktera i nema smisla ni da pokušavam da ih ovde nabrojim. No, uzimanjem u obzir samo manji broj činilaca od većeg značaja za konkretni slučaj, moguće je proceniti odnos jačina pregovaračkih pozicija, što se radi na sledeći način. Valja utvrditi šta bi za konkretnu pregovaračku stranu bila najbolja (BATNA), a šta najgora alternativa pregovorima (WATNA). Drugim rečima, šta ta strana dobija, a šta gubi u slučaju neuspeha pregovora. Što se jednoj strani više isplati da napusti pregovore u odnosu na drugu stranu, njena pozicija biće jača. No, pored jačine pregovaračke pozicije, na ishod pregovora utiče i veština pregovarača. Ovo ne treba banalizovati – ne radi se tu o tome ko ima veću moć ubeđivanja, ume psihološki da utiče na partnera u pregovorima, uhvati ga na „prepad“… To možda ima logike na pijaci, ali u diplomatiji manje dolazi do izražaja, jer tu pregovarači nisu obični pojedinci od krvi i mesa, već predstavljaju svoju državu (ili neki drugi kolektivitet). Zato se ovde pregovaračka veština odnosi pre svega na to da li će se na nivou države (kolektiviteta) usvojiti kvalitetna pregovaračka strategija. Kao što na pijaci nije svejedno koju ćete cenu prvu ponuditi i kojim redosledom ćete je spuštati (podizati), tako je i u diplomatiji jako važno voditi pregovore po određenom ključu za koji očekujete da vam u datim okolnostima može doneti realan maksimum.
Problem aktuelne strategije Srbije u ovim pregovorima je što, za razliku od kosovskih Albanaca, još uvek nije jasno rekla kakvo konačno rešenje kosovskog problema želi, te na šta je spremna ako se takvo rešenje ne postigne. Kao što rekoh, Srbija nema zvaničan stav o tome, a eventualni neuspeh pregovora u postojećim okolnostima bi to samo izneo na videlo. Ja znam šta bi trebalo da bude rešenje za Kosovo, koje sam nagovestio u svom prethodnom članku, a sada ću ga obrazložiti polazeći od onoga što sam rekao o diplomatskom pregovaranju. Kada se uzme u obzir kombinacija faktičkog stanja na terenu, resursa koje strane poseduju i saveznika koji im stoje na raspolaganju, pregovaračka pozicija Beograda znatno je slabija od pregovaračke pozicije Prištine. Realno, i BATNA i WATNA albanske strane su bolje nego kod srpske strane. Tu činjenicu sam imao u vidu prilikom formulacije ovog rešenja. Ono nije od juče, jer se za tu opciju zalažem od daleke 2004. godine. Poći ću od jedne izjave koju sam negde u to vreme čuo od jednog američkog diplomate, a koja otprilike glasi: „Stav Srbije je ’više od autonomije, manje od nezavisnosti’. Stav Kosova je bezuslovna nezavisnost odmah. Pred nama su teški pregovori“. Čovek je nagovestio suštinu, jer rekli smo da pregovori i služe za to da se približe protivrečni stavovi dveju strana, tako što će svaka u nečemu popustiti. Bio je u pravu i što se tiče stavova Beograda i Prištine. Dakle, šta je to što može da bude srednje rešenje, ono koje se nalazi između stavova dveju strana? To je uslovna nezavisnost Kosova. Po tom rešenju, Srbija bi priznala Kosovo kao nezavisno, nakon što ono ispuni određene uslove koje bi mu ova postavila. Poteškoća kod svih srpskih pregovaračkih strategija, pa i ove aktuelne, jeste što u njima nije jasno rečeno da se želi ovakvo rešenje. Naprotiv, svaka strategija, platforma, rezolucija, polazi od postulata da nema priznanja kosovske nezavisnosti.
Šta će se desiti ako Srbija i nadalje ostane verna ovom postulatu? Desiće se jedna od dve stvari: uspeh pregovora, koji bi podrazumevao da Srbija prihvati sve što se od nje traži, osim da eksplicitno prizna nezavisnost Kosova; neuspeh pregovora, u kojem slučaju bi Srbiju najverovatnije zadesila WATNA, a to je zapravo isto što je čeka i u prvom slučaju, samo što bi došlo nešto sporije. Na šta mislim? Shodno suštini pregovaranja, Srbija ne može da očekuje značajnije ustupke od Kosova, ako i sama ne načini značajan ustupak, odnosno izađe u susret Kosovu u onome što ono želi i zbog čega je i ušlo u pregovore. To može biti samo obećanje da će nezavisnost Kosova biti priznata, nakon čega bi Srbija postavila uslove za to priznanje, tj. konkretne ustupke koje Priština mora da ispuni da bi bila priznata. Šta Srbija radi umesto toga? Tvrdoglavo se drži politike nepriznavanja, a u isto vreme čini sve ostale ustupke koje ne bi smela – bukvalno dolazi u situaciju da se njoj postavljaju uslovi (valjda zarad nekog ulaska u Evropsku uniju u dalekoj budućnosti), umesto da ih ona postavlja! Kuda će ovaj put odvesti? Njime će Srbija postepeno odseći obe grane na kojima sedi, tj. izgubiti oba aduta koja ima u pregovorima, pa će od nepriznavanja ostati prazna ljuštura. Prvo, pristaće (što je već jednim delom završeno) na ukidanje faktičke autonomije (čitaj nezavisnosti) severnog dela Kosova u odnosu na Prištinu. Drugo, njen jedini saveznik moćan da osujeti ulazak Kosova u UN, Rusija, pre ili kasnije shvatiće ustupke Beograda kao implicitno priznanje nezavisnosti Kosova, reći će „ne možemo da budemo veći Srbi od Srba“, te će i sama priznati Kosovo i glasati za njegov ulazak u UN. Najveću cenu bi naravno platio srpski narod na Kosovu. A Srbija će se i dalje kititi preambulom Ustava u kojoj se kaže da je Kosovo deo Srbije, koju će ionako morati da izmeni da bi stigla tamo gde tvrdi da želi – u Evropsku uniju. Ništa bolji ishod Srbiju ne čeka ni u slučaju neuspeha pregovora, jer je zahvaljujući tome što ne ume da kaže šta želi, pa samim tim ni radi čega popušta ili ne popušta, čeka WATNA – postepeno stavljanje pred svršen čin od svih (pa i od Rusije), kao svojevrsna kazna za tvrdoglavost i izgubljenost u vremenu i prostoru.
Šta pak Srbija dobija ako: jasno i glasno ponudi Kosovu uslovnu nezavisnost; postavi stvarne, a ne kozmetičke ustupke kao uslov za to; kaže kako odustaje od učlanjenja u Evropsku uniju ako ova ne podrži ovakvo kompromisno rešenje? Dobija rešenje koje će na duži rok zadovoljiti i Srbe i Albance, kao i imperative stabilnosti u regionu i dobrosusedske saradnje. Ako pregovori pak ne uspeju, ostaje joj BATNA – koja će se ionako vremenom pretvoriti u isto kompromisno rešenje. Izmenom strategije u ovom pravcu Srbija bi konačno otvoreno rekla šta želi i na šta je spremna ako to ne dobije, čime bi stekla veće poštovanje svih – Prištine, njenih zapadnih mentora, a svakako i Rusije, koja bi mogla još čvršće da stane uz ovakav iskren stav Srbije, nego što sada čini. Srbija bi verovatno naišla na razumevanje i kod nekih zapadnih zemalja (pre svega Nemačke), kojima je dosta kosovskog zamrznutog sukoba i žele stabilnost u regionu (a uveren sam i region u Evropskoj uniji). Snaga prištinske pregovaračke pozicije bila bi iskorišćena protiv nje, jer bi odbijanje ponuđene nezavisnosti poljulalo moralnu besprekornost albanske strane i u očima njenih mentora. Srbija bi do daljnjeg sačuvala faktičku autonomiju Severa, a Kosovo ne bi ušlo u UN, jer ga Rusija i dalje ne bi priznavala. Pre ili kasnije bi Priština morala da se suoči sa realnom situacijom i prizna da je ponuđeni kompromis jedino rešenje koje i nju može da zadovolji. Šta bi bili ti uslovi koje bi Srbija trebalo da postavi za priznanje nezavisnosti Kosova? Predlažem da se krene od sledećih pet tačaka, pa da se detalji utvrde pregovorima: pripajanje severa Kosova Srbiji; suštinska autonomija za Srbe u enklavama i njihove verske objekte; demilitarizacija Kosova; zabrana ujedinjenja Kosova i Albanije; očuvanje Republike Srpske i zaštita srpskog naroda u regionu Zapadnog Balkana (ovaj poslednji uslov Srbija naravno ne postavlja Prištini, već njenim mentorima).
Naravno, da bi ovo bilo moguće, trebalo bi postići konsenzus o ovakvoj strategiji u okviru srpske političke elite, a zatim hrabro izaći u javnost s takvim stavom. Lično sam ubeđen da bi Ivica Dačić u okviru trenutne vladajuće koalicije bio naskloniji ovakvoj strategiji. Na to me upućuju izjave koje daje (najmanje) u poslednje dve godine, gde sve vreme figurira ideja podele Kosova kao vodilja. Zna se šta ta ideja znači – deo teritorije u zamenu za priznanje nezavisnosti, iako se Dačić nijednom nije osmelio da to i kaže. Doduše, nagovestio je negde pred kraj poslednje predizborne kampanje. Kada ga je jedna TV voditeljka pitala da li podela Kosova (odnosno „razgraničenje“, izraz koji Dačić češće koristi) podrazumeva da Srbija prizna ostatak Kosova kao nezavisan, rekao je otprilike nešto kao: „To bi bila logična posledica“. Da li njegovi koalicioni partneri dele njegovo mišljenje? Verujem da dele, ali su mnogo oprezniji da to ne kažu. Setimo se kako se Vučić ogradio od skorašnje Dačićeve izjave da bi se moglo razgovarati o stolici u UN za Kosovo. Razumem naprednjake (kao i demokrate pre njih), oni su najveća partija i bore se za što više glasova birača, pa moraju da vode računa šta će reći i podržati. Razumem i Dačića što eksplicitno ne iznese svoju zamisao do kraja. Srpski politički lideri su već dugo taoci javnog mnjenja indoktiriniranog lažnim političkim mitom o Kosovu, o kome sam govorio u prošlom članku. I sami su donekle krivi za nastavak te indoktrinacije, koju danas najviše potpaljuju određene ekstremne političke grupacije, od kojih su neke spremne da se služe i nasiljem da bi branile svoje stavove. U Srbiji je danas opasno po život izjaviti da bi Srbija mogla da prizna kosovsku nezavisnost, čega sam i sam svestan dok pišem ove redove. Ali, tu nastupa odgovornost političara (kao i analitičara, u koje spadam). Umesto povlađivanja zabludelom javnom mnjenju i straha od ekstremista, treba razotkrivati zablude i tako izmicati tlo na kome bi ekstremizam mogao da raste. Političari koji danas vladaju Srbijom (a i oni u opoziciji) ne treba da se u obraćanjima narodu o Kosovu vode uskom partijskom računicom i nastojanjem da upropaste političke protivnike, a za sebe uberu poene. Oni treba da se rukovode nacionalnim interesom (koji je valjda zajednički za sve) i objasne narodu šta je nacionalni interes koji Srbija ima u rešavanju kosovskog pitanja. Politička i intelektualna elita Srbije mora da ukaže narodu, na njemu razumljiv način, na falsifikat kosovskog mita koji se desio u devetnaestom veku i tako sve nas izbavi iz zarobljeništva nerešenog kosovskog pitanja i neznanja šta ćemo s njim (evropski mit je druga štetna krajnost). Mišljenja sam da, ako je već na sebe preuzeo vođenje kosovskog procesa, koji ga može koštati političkog položaja, Ivica Dačić treba da bude prvi koji će započeti ovaj bolan proces oslobađanja srpskog naroda od falsifikovanog kosovskog mita.
Vladimir Trapara