1. Ukrajina je veštačka država
Naravno, svaka država je veštačka u smislu da nije pala sa drveta, već su je ljudi napravili. Svaka država je u određenoj meri „imaginarna zajednica“ jer počiva na društveno konstruisanom identitetu koji je drži na okupu kao celinu i razlikuje od drugih država. Međutim, u ovom pogledu nisu sve države iste. Jedna je stvar kada država ima jasan identitet sa preciznim granicama koje su konstituisane i reprodukovane u dužem istorijskom periodu i kome je privržena ogromna većina pripadnika nacije (potpuno nevezano za to koje je shvatanje nacije prisutno u konkretnom slučaju). Sasvim je druga stvar kada takvog identiteta nema ni u elementarnim naznakama, što otvara pitanje – čemu uopšte takva država, koja je njena svrha i hoće li je većina njenih stanovnika braniti ako bude ugrožena? Ukrajina je upravo primer jedne takve države, nastale u ovakvim granicama, sa ovakvim stanovništvom pukim sticajem istorijske okolnosti. O „pocepanosti“ zemlje od Galicije na krajnjem severozapadu do Krima na krajnjem jugoistoku, i ja i mnogi već smo dosta pisali. Ko su Ukrajinci, šta je ukrajinska nacija? Na to pitanje nema jasnog odgovora. Zato se ježim kada neko sa Zapada kaže „treba poštovati volju ukrajinskog naroda“, „Rusija treba da poštuje ukrajinski suverenitet“, i slično. Čiju volju, kog naroda? Onog koji je izašao na ulicu da svrgne demokratski izabranu vlast, ili celog stanovništva zemlje? Čiji suverenitet Rusija treba da poštuje? Zemlje koja je izrazito ekonomski zavisna od nje i čija je istorija usko isprepletena sa ruskom – šta je drugo Ukrajina, nego istorijska kolevka Rusije, „granična zemlja“ kako joj samo ime kaže? Pitanje da li je Krim ukrajinski ili ruski bilo bi slično pitanju da li je Zemun vojvođanski ili srpski. Naravno da jedan značajan deo Ukrajinaca jako drži do svoje posebnosti i naglašava istu pre svega u odnosu na (gle čuda) Rusiju. Otuda im smeta upotreba ruskog jezika, ruska crkva, ruski spomenici… Istina, i oni iz sovjetskog perioda (naročito im je Lenjin zanimljiv za obezglavljivanje i dizanje u vazduh), što je malčice protivrečno. Jer, kad je to Ukrajina postojala kao nezavisna država pod tim imenom pre Lenjinove revolucije i proglašenja prava na samoopredeljenje? Umesto što ruše spomenike Lenjinu, zapadnoukrajinski ekstremisti bi možda mogli da podignu spomenik i Staljinu (koji im je dao upravo njihovu teritoriju, uzevši je od Poljske) i Hruščovu (kojim im je dao Krim). Savremena Ukrajina je u dobroj meri čedo socijalizma, koji danas negira jer je navodno podseća na Rusiju.
2. Ukrajinu trenutno odlikuje diktatura ulice
Jer, kako drukčije nazvati „svrgavanje“ demokratski izabrane vlasti od strane razularene rulje ekstremista na Majdanu, samo nekoliko sati nakon što je „opozicija“ postigla sporazum sa istom o održavanju prevremenih izbora? Šta reći o tome da dotična rulja nije htela da pristane da Janukovič makar i još koji mesec ostane na poziciji, zahtevajući da mu se sudi za ubijanje demonstranata, iako je jasno da su onog najkrvavijeg dana demonstranti opalili prvi metak? Ko će njima da sudi? Ili pre „opozicija“ rizikuje da joj sude pripadnici Desnog sektora ukoliko ne bude sledila njihov program, kako je jedan od lidera te fašističke organizacije vitlajući kalašnjikovom u izvesnom smislu i najavio? Šta reći o tome da je novi „premijer“ Jacenjuk „izabran“ na trgu? Šta reći za činjenicu da u Kijevu ovih dana „odlučuje“ parlamentarna većina skrpljena od „opozicionara“ i šačice zaplašenih predstavnika (možda već nepostojeće?) vladajuće partije – i to odlučuju o stvarima koje im nisu u nadležnosti? Kako predsednik koga je izabrao narod na neposrednim izborima može da bude smenjen prostom većinom u parlamentu, u kom ustavu na svetu to ima? Kako parlament jedne zemlje može da „odluči“ da se nekome sudi pred Međunarodnim krivičnom sudom u Hagu? Zatim je tu ukidanje jednog zakona samo da bi Timošenkova mogla da izađe iz zatvora, pa oduzimanje jeziku kojim govori najmanje pola stanovnika Ukrajine statusa regionalnog… Šta je sledeće – odluka da je Zemlja četvrtasta, možda? Kakve veze sve to ima sa demokratijom? Što očigledno ne sprečava zapadne zemlje da ovaj brutalni fašistički marš tumače kao potvrdu demokratije i evropskih vrednosti. Premijeri nekih od evropskih zemalja su bili prisutni kad su Kličko, Jacenjuk i Tjagnibok potpisali sporazum i rukovali se sa Janukovičem – šta je sada s tim sporazumom? Da li je to evropska vladavina prava? Reče Džon Keri upravo da je (očigledno i ovako brutalno) svrgavanje demokratski izabrane vlasti demokratski čin ukoliko se ta vlast nije ponašala demokratski. A oni koji su je svrgli se, vidim, baš demokratski ponašaju. Kako smo sličan princip videli na primeru svrgavanja Morsija u Egiptu, kao i u pokušaju sa Erdoganom u Turskoj, pa ni Bosna nije daleko – postavlja se pitanje šta je onda danas zapravo demokratija? Onda nemojte da Kerija i njegove evropske pajtose začudi kad sutra takva demokratija zakuca i na njihova vrata.
3. Janukovič je nesposoban državnik
Prosto je neverovatno koliko je loših poteza taj čovek u stanju da povuče, a i da one dobre prokocka u najkraćem mogućem roku. Kažu da će ga Rusija štititi; pa, možda i hoće da mu pomogne da umakne linču razularene fašističke bande, ali u političkom smislu je teško da će se na takvog konja ponovo kladiti. Na stranu to što je napravio autoritarni zaokret u vladavini otkako je izabran – to je izgleda boljka svih alternativnih lidera (onih koji nisu proamerički), na koju ni sam Putin nije imun – nego se ni u takvoj vladavini nije snašao. Slučaj sa „nepristojnom ponudom“ EU iz novembra jeste bio složen zbog nepovoljnog međunarodnog konteksta, ali je Janukovič nekako uspeo da nađe izlaz – da ne zatvori vrata pridruženju EU, a da uzme preko potrebni novac od Rusije – i obuzda proteste. I onda, iz nejasnih razloga, njegovi u parlamentu donose zakon kojim se uvode restrikcije na proteste, čime provocira opoziciju na novi talas istih, ovoga puta smrtonosan. Pa onda taj isti zakon povlači, prinuđuje premijera na ostavku (čemu to?) i nudi opozicionim liderima državne funkcije kao da je na pijaci. Iako svestan da je na ulici kritična masa naoružanih fašista koja ima podršku Zapada i samo čeka najmanji povod da započne svoj krvavi pir (može joj se, jer će za njega demokratski Zapad svakako okriviti Janukoviča i Berkute), on odbija nacrt opozicije o ustavnim promenama – a sam je rekao da želi te promene. Konačno, kad je „doteran do duvara“, suočen sa još malo pa trocifrenim brojem žrtava na Majdanu, on pristaje na dogovor sa opozicijom, ali umesto da lupi šakom o sto i kaže – sad je dosta, dobili ste šta ste tražili, razilazite se, ili zavodim red – on na prvi zvižduk sa Majdana raspušta i policiju i Berkute, beži da mu se trag ne zna i ostavlja na cedilu i svoje birače i poslanike svoje partije. Tako se ne ponaša ozbiljan političar ukoliko mu je stalo do interesa države i naroda, a ne do sopstvenih i interesa oligarha oko njega (koji su mu u međuvremenu okrenuli leđa) – što verovatno i objašnjava njegovo ponašanje.
4. Ni Sjedinjene Države, ni Rusija, ne žele građanski rat i raspad Ukrajine
Sjedinjene Države to ne žele, jer im je stalo do celovite Ukrajine koja će biti izvan ruske sfere uticaja. Jesu se zaleteli, ali neće otići predaleko u provociranju Rusije da interveniše i zaposedne deo Ukrajine, svesni da onda ni od Trećeg svetskog rata nismo daleko. Amerikanci igraju američki fudbal – probijaju se dokle mogu, pa stanu kad postane gusto i dodaju loptu nekom drugom, Evropi recimo. Očigledno će im uspeti da dovedu svoje pulene na vlast u Kijevu, pa zašto sad to da kvare? Ići će oni sada polako, da probaju da suptilnijim načinima izbace Rusiju iz Ukrajine, samo što im to neće poći za rukom dok su sama Rusija i Putinova vlast u njoj stabilni – kao što im nije pošlo za rukom ni u za ruske interese mnogo manje značajnoj Siriji. Upravo zato što je stabilna i ima druge adute na raspolaganju, Rusija takođe ne želi građanski rat. Ona je strpljiva i s Amerikancima igra šahovsku partiju. Zašto bi Putin hteo da se Ukrajina raspadne u krvi, pa da se sutra njegove trupe na Dnjepru gledaju oči u oči sa NATO trupama, kad ima mehanizme da zadrži celu Ukrajinu kao vojno neutralnu, „tampon“ državu koja će je razdvajati od NATO? Dogodila se nova revolucija, pao nesposobni Janukovič, pa šta? Isto se već desilo pre 10 godina. I šta je bilo? Čak i rusofob Juščenko je morao da nađe način da sarađuje sa Rusijom, da njegovi sunarodnici (posebno oni na zapadu zemlje, koji su ga i podržavali) ne bi pomrli od gladi i zime. Da ne pričamo o Timošenkovoj, za koju ulazak u NATO nikad nije bio opcija i koja je i u zatvor zaglavila zbog mutnih radnji sa Rusima oko gasa. Čim se obuzdaju ekstremisti na zapadu, ponište sporne odluke nelegitimnog parlamenta (evo, sad se i Mađarska buni zbog ukidanja regionalnih jezika), prestaće razlozi da se buni i istok (u ovom trenutku samo Krim), pa niko više neće morati ni unutra da se bije, ni da od spolja interveniše. Kažu neki, Rusija intervenisala 2008. u Gruziji – pa nije tačno. Rusija je već bila u Gruziji, tj. njeni vojnici su bili na teritoriji Južne Osetije koja je bila faktički otcepljena od Gruzije. Onda je Gruzija izvršila agresiju na Južnu Osetiju, Rusija je odbranila, i to je to, čisto defanzivna akcija. Intervencija Rusije u Ukrajini (čak i samo na Krimu, ne računajući bazu u Sevastopolju) bila bi ofanzivna, a šta to Rusiji treba kad joj defanziva provereno dobro ide? Pogotovo u Ukrajini, gde imaju na raspolaganju i ekonomska sredstva, i polovinu stanovništva koje je prorusko. Neka budu SAD ofanzivne ako hoće novi svetski poredak, ali neće daleko dogurati. I sam Džon Mekejn da postane predsednik Ukrajine, moraće da poštuje interese obe polovine zemlje i da ekonomski sarađuje sa Rusijom.
5. Evropska unija nema svoju autentičnu politiku prema Ukrajini
Kritikuju me kad kažem da evropske zemlje slede politiku Sjedinjenih Država. Tvrde da se interesi Evrope i Vašingtona kad je Ukrajina u pitanju razilaze, da je to navodno bilo jasno kad je simpatična revolucionarka Viktorija Nuland u telefonskom instruisanju američkog ambasadora u Kijevu rekla „j***š EU“. Postavio bih ovakvim kritičarima par pitanja. prvo, ko je i šta je Evropa, odnosno Evropska unija? Ne sporim da je ova tvorevina realnost u međunarodnim odnosima, ali koliko značajna realnost? EU prema Ukrajini nastupa u okviru svoje Zajedničke spoljne i bezbednosne politike. Oko ove politike, nadnacionalna evropska birokratija (koja je ionako izrazito proamerička) se ne pita previše. Ova politika je i ranije, dok je bila drugi stub EU, i od Lisabona kada stubova više nema, pretežno u nadležnosti Saveta, u kome države članice vode glavnu reč. Kako Savet odlučuje o nekom konkretnom pitanju? Tako što države koje su zainteresovane za to pitanje iznesu predloge, a onda one koje nisu za to glasaju – jer, što bi se protivile ako nemaju neposrednog interesa, valjda im je važnije da Unija funkcioniše skladno? Takođe, u Savetu vrlo često jače države i njihovi blokovi vrše pritisak na slabije da glasaju onako kako one žele. Prema ukrajinskom pitanju, od svih članica EU realnu zainteresovanost za problem i sposobnost da utiču na politiku imaju Nemačka i Poljska. Ko je Poljska? Izrazito proamerička i rusofobična država Srednje Evrope koja je nekada vladala značajnim delom Ukrajine, pa sada šlepovanjem uz američki prodor na istok ubija tri muve jednim udarcem – potvrđuje se kao jedan od najlojalnijih saveznika, deluje protiv omražene joj Rusije i jača svoj regionalni uticaj. Ko je Nemačka? Pobeđeni protivnik SAD u Drugom svetskom ratu, okupiran i temeljno denacifikovan da bi jednom zauvek igrao mlađeg partnera. Zato ih Amerikanci i prisluškuju, da se ne bi slučajno pomislili da se otrgnu kontroli. Jesu oni najjača evropska država, znaju katkad i da protivreče Vašingtonu, ali – pre svega kozmetički, da bi na kraju ipak ispalo kako SAD kažu. I u čemu im to protivreče kad je Ukrajina u pitanju? Gde je onda ta EU čiji se interesi razlikuju od američkih? U nečemu se verovatno i razlikuju, ali ih EU očigledno ne sledi – samim tim što je pozvala Ukrajinu da joj se pridruži, iako ova ne ispunjava ni elementarne uslove za to, što razmatra takmičenje sa Rusijom u finansijskoj pomoći, kao i što podržava ukrajinske fašiste koji su zapravo protiv EU, ona dokazuje koliko su njeni potezi zapravo podređeni geopolitičkim interesima Vašingtona.
6. Rusija u načelu nema ništa protiv članstva Ukrajine u EU
O ovome sam već pisao i govorio, ali je red da neke stvari ponovim da bi bolje odjeknule u kontekstu aktuelnih zbivanja. Cela ova kriza navodno je izbila jer je Rusija ucenila Janukoviča da odustane od pridruženja EU i uđe u Carinsku uniju. To je isuviše pojednostavljen stav. Janukovič i njegova partija već godinama postavljaju članstvo Ukrajine u EU kao cilj, pa se postavlja pitanje kako to do novembra nije smetalo Rusiji? Nije, jer Rusija ne doživljava EU kao rivalsku organizaciju, štaviše joj je cilj da se što dublje integriše s njom. Doživljava NATO, posebno njegovo udarno krilo sastavljeno od zemalja „Nove Evrope“, jer preko njega SAD sprovode svoj prodor na istok sa ciljem da Rusiji oduzmu status velike sile sposobne i spremne da vodi nezavisnu politiku i nametnu joj svoj novi svetski poredak. Da Rusi u „nepristojnoj ponudi“ EU Ukrajini nisu videli američke prste i pokušaj da se Kijev na mala vrata uvuče u NATO i rusofobični krug država, ne bi se protivili da Ukrajina potpiše taj sporazum. Uostalom, kako su se protivili? Jesu li puškom terali Janukoviča da ga ne potpiše? Ne, već su samo najavili mere kojom će zaštiti svoju ekonomiju u slučaju takvog poteza Ukrajine – kao što Evropska unija štiti svoju. Nove vlasti u Ukrajini će kad prođe ova kriza verovatno potpisati sporazum o pridruživanju, ali moraju da znaju da je članstvo u EU na predugačkom štapu. I da narod u Ukrajini mora da živi sad i odmah, a to ne može bez saradnje s Rusijom. I zato je bolje da nikome ko bude na vlasti u Kijevu ne padne na pamet da polovinu stanovništva svoje zemlje, manje ili više proruskog, protiv njegove volje uvuče u vojni savez uperen protiv Rusije.
7. Srbija nema blage veze sa Ukrajinom
Svako ko tvrdi da slučaj Ukrajine iole utiče na poziciju koju Srbija ima prema Zapadu i Rusiji, ili namerno laže, ili ne zna šta govori. Kakve veze ima Srbija sa Ukrajinom? Mi nismo veštačka država, nismo identitetski podeljeno društvo. Delimo se na one koje su za ili protiv ulaska u EU, ali je to kod nas čisto ideološko, ne identitetsko pitanje, pogotovo ono koje bi imalo etnička, verska, jezička i, svakako ne, teritorijalna obeležja. Mi se ne nalazimo na geopolitičkoj rasednoj liniji između Rusije i Zapada, već smo sasvim u zapadnoj sferi uticaja. Što ne znači da treba da se svrstamo na Zapad i da ne možemo da budemo neutralni – naprotiv, Srbija ne treba da uđe u NATO, o čemu sam takođe već dosta pisao. Ali, razlozi za našu neutralnost su potpuno drukčije prirode u odnosu na razloge Ukrajine. Ukrajina mora da bude neutralna, jer drukčije ne može da zadovolji obe polovine svog stanovništva i spoljne igrače koji joj se nalaze na granicama. Srbija ne mora da bude neutralna, ali tako želi, jer je to u njenom autentičnom interesu – odgovara njenim bezbednosnim imperativima koji su potpuno drugačiji ne samo od ukrajinskih, već i u odnosu na bilo koju drugu evropsku zemlju. Svakako da se na Srbiju može odraziti opšte stanje rusko-američkih odnosa, ali se ono nakon smirivanja ukrajinske krize neće suštinski promeniti. I tamo, kao i u Siriji pre toga, u izgledu je pat pozicija. Neki kažu – obećana finansijska pomoć EU Ukrajini neće ugroziti finansijsku pomoć Srbiji. Slažem se, samo ću parafrazirati jedan mudar komentar koji je neko napisao kada se ovakva procena pojavila u medijima – nepostojeća pomoć Ukrajini neće ugroziti nepostojeću pomoć Srbiji.
Sve u svemu, ukrajinski rolerkoster i dalje juri. Pravac je nesiguran, što ostavlja prostora za milion mogućih scenarija. Svako bi nešto novo da kaže i ispadne pametan, u nadi da će posle moći da se hvali kako je dobro pogodio. A ipak, najsigurnije je da se krene od onoga što nije sporno, a što je suština priče. Smatram da je to upravo ovih sedam stvari koje sam nabrojao. Ako putanja ukrajinskog rolerkostera čitaocima bude malo jasnija nakon ovog teksta, onda njegovo pisanje nije bilo gubljenje vremena.
Vladimir Trapara