Defanzivni motiv podrazumeva želju države da se ulaskom u savez zaštiti od neke pretnje. Razume se da bi, kako bi sklapanje defanzivnog saveza uopšte postalo moguće, ta pretnja morala da bude zajednička svim članicama saveza – one moraju da se osećaju ugroženo od istog aktera. Na primer, kada je osnovan NATO, sve njegove članice osećale su manje ili više izraženu pretnju od Sovjetskog Saveza. Da li Srbija i države članice NATO danas imaju tu zajedničku pretnju koja bi opravdala pridruženje Srbije ovom savezu? Drugim rečima, da li se Srbija danas oseća ugroženo od nekog, od koga bi NATO bio zainteresovan i kompetentan da je štiti? Ja takvu pretnju Srbiji ne vidim, dok u isto vreme mogu da razumem sve ostale novopridošle članice NATO u periodu od 1999. na ovamo, kao i one države koje mu teže. Jasno mi je da su sve države bivšeg Varšavskog pakta, kao i neke bivše sovjetske republike, pri ulasku u NATO između ostalog bile motivisane strahom od Rusije, radi čijeg obuzdavanja NATO izvorno i jeste bio formiran. Loše iskustvo nekih od tih zemalja sa Rusijom čak se ne svodi samo na sovjetsko doba, već i na znatno ranije istorijske periode (kao u slučaju pribaltičkih zemalja, Mađarske i Poljske).
Iako lično mislim da je strah tih zemalja od današnje Rusije preuveličan i iracionalan, poštujem njihovo pravo da ga osećaju i budu član saveza za koji misle da ih može odbraniti, jer shvatam istorijsku opravdanost duboke ukorenjenosti rusofobije u ovim zemljama. Ali, isto tako bih voleo da i te zemlje poštuju pravo Srbije na sopstveno viđenje pretnji kojima je izložena i eventualno priključenje nekom vojnom savezu. Što nažalost nije slučaj, jer kad god sam razgovarao s nekim iz pomenute grupe istočnoevropskih zemalja, gotovo uvek sam nailazio na nerazumevanje kako je moguće da mi Srbi ne posmatramo Rusiju u maniru filmova o agentu 007, kao što je oni posmatraju. Razlog je jednostavan – Srbija nikada u istoriji nije imala loše iskustvo sa Rusijom kao pomenute zemlje. Rusi nikada nisu ratovali protiv nas, niti nas okupirali. Nisu nam čak ni pretili, ako izuzmemo epizodu sa Informbiroom, koja je bila više međupartijski, nego međudržavni obračun. Ako se nismo plašili Rusije dok je bila imperija (carska ili komunistička, svejedno), još manje je se plašimo sada. Tako da bi jedini logičan odgovor Srbije na ponudu NATO da je štiti od Rusa mogao i morao da bude – neka, hvala. Istina, pored Srbije postoji još par istočnoevropskih zemalja koje takođe nikada nisu imale loše iskustvo sa Rusijom, a ušle su ili hoće u NATO – u pitanju su pojedine bivše jugoslovenske republike. U njihovom slučaju se pak radi o lošem iskustvu sa Srbijom i strahu od iste, tako da i njih razumem. Srbiji, razume se, nije potreban NATO da je štiti od Srbije.
Pristalice ulaska Srbije u NATO i same su svesne da Srbija nije izložena spoljnoj pretnji koja bi opravdala njihov stav. Zato ćete ih retko, ako i uopšte, čuti da pominju takve pretnje. Ipak, neki od njih koriste argument pretnje, ali ne spoljne, već one koje dolazi od samog NATO. Jer, to i jeste jedina realna pretnja Srbiji na koju se neko može pozvati. S kim su Srbija i srpski narod ratovali u skorije vreme? Sa NATO i zemljama koje su mu se priključile, ili mu teže. Argument srpskih natovaca, koji oni u poslednje vreme potežu sve češće, jer veruju da će javno mnjenje upravo njega najbolje razumeti, glasi: ako ne uđemo u NATO, ovaj će nam rasturiti državu – nakon Kosova, dolaze na red Sandžak, Vojvodina, Preševska dolina i Vlaška republika, plus će nas izolovati i bićemo kao Severna Koreja. Ovo su reči pojedinih istaknutih zagovornika članstva Srbije u NATO, koje sam lično čuo od njih u više prilika. Istina, retko ćete ih u medijima čuti da govore to isto, jer bi to bila loša reklama za NATO, pa bi im njihovi zapadni mentori zamerili. Zato se oslobode kad nisu pred kamerama, posebno na fakultetskim predavanjima, naučnim skupovima, političkim savetovanjima zatvorenog tipa i u privatnim razgovorima, računajući da će takvi argumenti suptilno da procure u širu javnost. U pitanju je težak pokušaj obmane.
Daleko od toga da smatram da je NATO benigni vojni savez, ili da nije pretnja Srbiji. Jeste, bio je pretnja i to je i danas, kada Srbija mnogo trpi od toga što je okružena članicama NATO i izložena njegovom po njene interese štetnom delovanju, a bez odgovarajuće zaštite. Tačno je i da sve to što kažu da NATO može da nam uradi može da bude realna opasnost u nekom narednom periodu. Međutim, ja bih tu postavio dva pitanja. Ako NATO nekad u budućnosti naškodi Srbiji na opisane načine, da li će razlog za to biti baš u odbijanju Srbije da mu se pridruži? I drugo, da li će Srbija ulaskom u NATO uspeti da sačuva svoju bezbednost od istog, odnosno sprečiti da joj ovaj naškodi na opisane načine? U oba slučaja odgovor je – ne. Do sada nijedna država nije bila silom naterana da uđe u NATO – sve nove članice su se naprotiv utrkivale koja će mu se pre pridružiti. Ukoliko bi napravio presedan zbog Srbije i prinudio je da postane njegov član, NATO bi izgubio karakter dobrovoljnog vojnog saveza, po kome se u toku Hladnog rata razlikovao od Varšavskog pakta. Tu reputaciju ovaj savez ni danas ne želi da izgubi, ali nije reč ni samo o reputaciji. Za efikasnost jednog saveza koji, kako smo videli, pretenduje na ofanzivnu ulogu, bitno je da njegovi članovi dele zajednički interes (kasnije malo više o tome), jer će samo tako biti iskreni saveznici i zdušno doprinositi zajedničkom cilju.
Ali, čak i kad bi bilo tačno da NATO hoće silom da uvuče Srbiju u svoje članstvo, to ne znači da bi Srbija bila bezbednija ako popusti pod tom pretnjom. Naprotiv, ukoliko NATO želi da naškodi Srbiji u smislu daljeg krnjenja njenog teritorijalnog integriteta, nezavisnosti i regionalnog uticaja, on će to da uradi sve i da mu se Srbija pridruži. Štaviše, tek onda će mu to biti lakše, jer će Srbija da bi uopšte ušla u NATO morati da ispuni uslove koje ovaj pred nju bude postavio, a oni upravo mogu da sadrže odricanje od teritorijalnog integriteta i nezavisnosti (u slučaju Kosova ne da mogu, već bi Srbija definitivno morala da se odrekne Kosova da bi je NATO primio). I šta bi onda Srbiji ostalo da štiti? Cilj NATO na Balkanu jeste ostvarivanje američkog balkanskog dizajna, u kome nema mesta za celovitu, jaku i nezavisnu Srbiju. Ubeđivanje rukovodstva Srbije da će ulaskom u NATO sačuvati Sandžak i Vojvodinu (o Kosovu da ne pričamo) zvuči isto kao što bi zvučalo ubeđivanje rukovodstva Čehoslovačke 1938. da će ako uđe u savez sa Nemačkom sačuvati Sudete. Iluzija i u jednom i u drugom slučaju, jer velika sila na čelu saveza uvek najpre gleda svoj interes, pa onda interes potencijalnog saveznika. Inače bi međunarodni odnosi bili mnogo jednostavniji – sve što bi bilo koja manja država trebalo da radi u spoljnoj politici je da se pridruži najjačoj sili, i automatski će profitirati.
Tu dolazimo do drugog motiva za ulazak u savez – radi profita, odnosno ostvarivanja određenog interesa. Ako država koju vodi motiv pretnje ulazi u savez da bi od aktera koji je ugrožava lakše odbranila ono što već ima, vođena motivom interesa država se pridružuje savezu da bi lakše stekla ono što trenutno nema, a želela bi da ima (otuda govorimo o ofanzivnom motivu). Taj fenomen u nauci o međunarodnim odnosima zove se šlepovanje (bandwagoning). Nekoliko evropskih država (Italija, Mađarska, Finska, Bugarska, Rumunija, Hrvatska… a jedno vreme čak i Sovjetski Savez) šlepovalo se uz Hitlerovu Nemačku u očekivanju određenih dobiti u slučaju njenih ratnih pobeda, pre svega u vidu teritorijalnih proširenja (odnosno sticanja nezavisnosti, u slučaju Hrvatske). Istina je da su novoprimljene NATO članice imale i ovaj motiv, s tom razlikom što su njihovi interesi raznovrsni i ne svode se isključivo na teritorijalne zahteve, tim pre što su takvi zahtevi danas suprotni međunarodnom pravu, pa ih je pre postavljanja neophodno nečim legitimisati. Ipak, neke od novih članica NATO ili aspiranata na članstvo verovatno imaju i teritorijalni motiv – Rumunija ima razloga da veruje da će kao član NATO imati veće šanse da pripoji Moldaviju, Estonija i Letonija da će povratiti nekadašnje teritorije koje se sada nalaze u Rusiji, naravno i Gruzija da će povratiti Abhaziju i Južnu Osetiju… Da li Srbija može da računa da će povratiti Kosovo ili pripojiti Republiku Srpsku ako uđe u NATO? Naravno da ne, već bi upravo suprotno – kao uslov da uđe u NATO morala trajno da se odrekne tih teritorija i svakog uticaja na njima.
Još važniji od teritorije za države koje su skoro ušle u NATO ili mu teže jeste sticanje prestiža koji do kraja Hladnog rata nisu imale, a smatraju da će ga steći priključenjem pobedničkoj evroatlantskoj civilizaciji, za koju veruju da svetu donosi „kraj istorije“ u vidu pobede ideološkog modela liberalne demokratije. Ovo se zove „šlepovanje uz talas budućnosti“ (wave of the future bandwagoning – Švelerov izraz). Bivše članice Varšavskog pakta i sovjetske republike imaju opravdanu potrebu da „operu biografije“ i dokažu svoj evropski identitet (štaviše i da su „veći Evropljani od Evropljana“), tim pre što su se neke od njih i u Drugom, pa i u oba svetska rata borile na pogrešnoj strani. Srbija se za razliku od njih u oba svetska rata borila na pravoj strani i nije bila deo Varšavskog pakta, a kompleks oko toga da li pripada Evropi izlečila je još u devetnaestom veku, kada je stekla nezavisnost od Turaka, tako da ne mora nikome ništa da dokazuje, niti pere biografiju. Niti pak ima problem sa nacionalnim identitetom – Srbija je bila nezavisna moderna evropska država još pre vek i po, za razliku od nekih drugih bivših jugoslovenskih republika koje su je stekle pre dve decenije, pa bezuslovnim podaništvom Zapadu misle da dokažu kako su i oni stari članovi evropske porodice.
Srbija jeste u toku 90-tih izgubila deo prestiža koji je imala ranije, ali ga sigurno neće povratiti ulaskom u NATO. Prvo, zato što je upravo NATO unizio prestiž Srbije i zahtevao bi od nje da ga dodatno unizi da bi postala njegov član – npr. tako što će je naterati da preuzme vrhovnu krivicu za ratove 90-tih i pristane na „promenu svesti“ (o kojoj Nemačka govori) i revidiranu verziju sopstvene istorije. Drugo, zato što bi priključenjem jednom ofanzivnom savezu čiji cilj je uspostavljanje svetske hegemonije SAD Srbija odustala od svoje tradicije borbe na pravoj strani istorije – vernost tradiciji nalagala bi joj da kaže „ne“, onako kao što je rekla austrougarskom ultimatumu, Hitleru i Staljinu, te da sačeka trenutak kada će američki projekat novog svetskog poretka doživeti poraz i ustupiti mesto multicentričnom svetu i ravnopravnijim međudržavnim odnosima. Dakle, nije jasno kakav bi to interes Srbija ostvarila ulaskom u NATO, ni kad su teritorija i regionalni uticaj, ni kad je prestiž u pitanju.
Ostaje da razmotrimo još jedan argument koji se može podvesti pod interes, a domaći natovci ga upravo i najčešće navode u medijima – Srbija ulaskom u NATO može da ostvari veliku ekonomsku korist, jer će pridruženje alijansi dovesti do povećanja priliva stranih investicija i ubrzati pristupanje zemlje Evropskoj uniji. Problem s ovim argumentom je što je on izveden iz defanzivnih argumenata koje sam već pomenuo – ako zemlja uđe u NATO, biće bezbednija, pa će to stvoriti povoljniji ambijent za strane investitore, ojačati ekonomiju, stabilizovati političke prilike i pravni sistem i posledično ubrzati put ka EU. Pokazao sam već, međutim, da se Srbija razlikuje od svih ostalih istočnoevropskih zemalja po tome što njen ulazak u NATO ne bi povećao, već bi joj umanjio bezbednost – a onda nema ni investicija, ekonomskog napretka i kretanja ka Uniji. I sama Unija očigledno ne misli da ulazak jedne zemlje u NATO automatski znači i veću bezbednost za nju, inače bi propisala pridruženje alijansi kao uslov za ulazak u EU i ne bi dozvolila da u svom sastavu ima zemlje koje nisu članice NATO.
Štaviše, sumnjam da su ulaskom u NATO i ostale istočnoevropske zemlje dugoročno dobile na bezbednosti. Proširenje NATO na istok zapravo je najveća pretnja evropskoj bezbednosti, jer otuđuje i provocira Rusiju. Bez punog uključenja Rusije nema stabilne i bezbedne Evrope – time što izoluje Rusiju, NATO priziva nove sukobe u Evropi, i to najpre u istočnoj, gde se i nalaze zemlje koje veruju da su se ulaskom u NATO zauvek osigurale od novih ratova i stradanja. Bezbednosna podela Evrope potencijalno ugrožava i globalnu bezbednost, jer bi pojedini vanevropski akteri mogli da pokušaju da iskoriste sukob NATO i Rusije da bi ostvarili sopstvene revizionističke ambicije. Ako do narušavanja evropske i globalne bezbednosti delovanjem NATO nekad u budućnosti dođe, za Srbiju će biti najbolje da u tom trenutku bude izvan NATO i izbegne da podeli sudbinu njegovih članica. Što će se u krajnjem ogledati i u prostoru za ekonomski napredak (sa ili bez Evropske unije), za šta postoje presedani u istoriji – pogledajmo na primer koliko je Švajcarska profitirala od neutralnosti u nekoliko većih evropskih ratova i podela.
Ako je sve već ovako, otkud onda zagovaranje ulaska Srbije u NATO od strane malobrojnih, ali dobro organizovanih i uticajnih krugova u srpskom društvu? Iako dopuštam da kod jednog dela može biti reč o ideologiji koja podrazumeva želju da se zemlja bezuslovni i nekritički svrsta na stranu Zapada, a protiv ostatka sveta (kome hteli-ne hteli pripada, jer Srbija iz religijskih razloga nije deo zapadne civilizacije), smatram da većinu ipak vodi interes. Lobiranje za ulazak u NATO je unosan biznis – NATO agenti u Srbiji mogu da računaju na razne vrste materijalnih i nematerijalnih dobiti koje im obezbeđuju njihovi zapadni mentori, od neposredne finansijske podrške do omogućavanja za napredovanje u karijeri i sticanje realne političke moći i vlasti. Neko će pitati – pa zašto bi sa Zapada stizao novac za NATO lobiste, ako Zapad kako sam rekao i ne vrši pritisak na Srbiju da uđe u NATO, niti joj EU postavlja takav uslov? Zato što se ne radi o samom ulasku u NATO – ovaj savez može i bez Srbije, štaviše smatram da bi mu prijem Srbije u strateškom smislu doneo više štete nego koristi. No, nije reč o ulasku u NATO samom po sebi, već o želji da se od Srbije dobije pristanak za američki balkanski dizajn. Lobiranjem za ulazak u NATO, domaći natovci zapravo lobiraju da javnost i politička elita u Srbiji prihvate taj dizajn kao nešto što je za njih dobro, a lakši put za to je uvijanje suštine u multilateralnu oblandu, uz tvrdnju da je „bolje biti za stolom, nego na stolu“.
I samim SAD je lakše da ostvare balkanski dizajn tako što će ga Srbija ulaskom u NATO na mala vrata prihvatiti, nego bilateralnim nametanjem silom ili složenim pregovorima. Upravo ovo poslednje – pregovori – jeste rešenje za koje se ja zalažem. Srbija treba da ostane izvan NATO i direktnim pregovorima sa SAD (u manjoj meri sa Nemačkom i Turskom kao najuticajnijim saveznicima SAD na Balkanu) izbori za sebe kompromisno rešenje još uvek otvorenih političkih pitanja, koje će biti bolje od američkog balkanskog dizajna, a tako što će staviti u izgled Amerikancima štetne posledice daljeg insistiranja na ostvarenju pomenutog dizajna do kraja. Ako su Srbi devedesetih ratovima uspeli da nateraju SAD na određene kompromise (jer je za ove bilo isuviše rizično da se upuste u totalni rat protiv Srbije), danas kad je sposobnost SAD da jednostrano utiču na zbivanja u svetu znatno manja, mogu to da učine mudrom diplomatijom. Uslov je, naravno, da se jasno odredi šta je nacionalni interes Srbije (koji podrazumeva i uvažavanje legitimnih nacionalnih interesa drugih) i da se odbijanjem slepe poslušnosti SAD i ulaska u NATO ne ode u drugu krajnost – guranje prsta u oko najjačoj sili sveta u ime nekakvih „tradicionalnih vrednosti“ (jednako stranih autentičnoj Srbiji koliko i svrstavanje u zapadnu civilizaciju) i odupiranja „zapadnom globalizmu“. Dakle, ni ulazak u NATO, ni izmišljanje nekakve alternative u vidu evroazijskih vojnih i ekonomskih integracija (u koje nas, uzgred, Rusi ne bi primili) – već tradicionalna, još od Nemanjića vođena politika nesvrstavanja između Istoka i Zapada, mora da se reafirmiše kao vrhovno načelo srpske spoljne politike. Podrazumeva se, uz baštinjenje demokratije, ljudskih prava i socijalne odgovornosti, za koje valjda niko normalan ne spori da su univerzalna dostignuća čovečanstva, a koja se jedino pomenutom politikom mogu pouzdano zaštititi.
Vladimir Trapara