Poštovane koleginice i kolege, uvaženi gosti,
zadovoljstvo mi je da sam uvršten u program ovog skupa i da imam priliku da govorim o pitanju koje se tiče zemlje u kojoj sam rođen. Nalazimo se u godini u kojoj Dejtonski sporazum slavi punoletstvo, što je dobar trenutak da se podsetimo uloge koju je ovaj međunarodni dokument imao u zaustavljanju krvoprolića na Balkanu i posledičnoj stabilnosti regiona. Republika Srpska, nastala kao spontani izraz želje srpskog naroda na teritoriji Bosne i Hercegovine da slobodno živi na svojoj vekovnoj zemlji, ovim sporazumom dobila je široko međunarodno priznanje. Ispostavilo se da žrtve koje je srpski narod podneo u ratu u kome je vodio neravnopravnu borbu, imajući protiv sebe i neke od najmoćnijih zemalja sveta, nisu bile uzaludne. Bez Republike Srpske, i to je moja glavna teza koju branim danas, nema ni Dejtonskog sporazuma, a time ni stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana. Pritom mi nije namera da govorim pristrasno – kao pripadnik srpskog naroda, ili kao neko ko bi hteo da ubere političke poene i popularnost – već da isključivo sa stanovišta nauke o međunarodnim odnosima ukažem na opasnosti koje prete od pokušaja da se Republika Srpska ukine. Nažalost, na ukidanju o kome govorim danas rade isti oni koji su svojevremeno stali iza Dejtonskog sporazuma i preuzeli na sebe odgovornost da se staraju o stabilnosti regiona. O čemu je reč?
Pre nekih par godina, u uglednom američkom stručnom časopisu Foreign Affairs pojavio se članak pod prozaičnim naslovom „Smrt Dejtona“ i još zanimljivijim podnaslovom „kako sprečiti raspad Bosne“. Baveći se politikom Sjedinjenih Država prema Balkanu svih ovih godina, više puta mi je uspevalo da na osnovu članaka koje bih o balkanskim pitanjima čitao u ovom časopisu, „provalim“ određene trendove u dotičnoj politici, pa je tako bilo i ovoga puta. Ocena data od strane autora ovog članka o stanju u kome se nalazi BiH, kao i predlozi koje su oni ponudili za rešenje problema, u potpunosti su na liniji onoga što ja nazivam američkim balkanskim dizajnom. Njihova briga za nefunkcionalnost bosanske države, opasnost koja preti od raspada iste, pa čak i mogućnost izbijanja novog rata ukoliko se nastave navodne decentralizujuće tendencije, navela me je samo na jedan zaključak – Sjedinjenim Državama smeta postojanje Republike Srpske u njenom današnjem obliku, iako su taj oblik one same garantovale Dejtonskim sporazumom. Osnovna protivrečnost je u sledećem – iako navodno to čine jer brinu o opstanku BiH i regionalnom miru i stabilnosti, Amerikanci svojim nastojanjem da ukinu Republiku Srpsku (odnosno podrškom onima koji rade na tome) odmažu upravo tim ciljevima. Dovršenje njihovog balkanskog dizajna, u kome za Srpsku nema mesta, imalo bi za posledicu trajnu nestabilnost i potencijal za obnavljanje sukoba na Zapadnom Balkanu, što je suprotno proklamovanoj svrsi ostvarenja pomenutog dizajna. Da pojasnim.
Na prelazu iz 80-tih u 90-te prošlog veka, bipolarni međunarodni sistem zamenjen je unipolarnim. Jedna multietnička država koja je svoju stabilnost i prosperitet ponajviše dugovala starom sistemu – SFR Jugoslavija, raspala se. O tome šta će doći na njeno mesto, u novom unipolarnom sistemu logično se pitala jedina preostala supersila – Sjedinjene Države. „Obične“ velike sile, Rusija i Kina, bile su u isto vreme daleko i suviše defanzivno usmerene. U jeku raspada Jugoslavije i građanskog rata najpre u njoj samoj, a onda i na teritorijama pojedinih država nastalih od nje, SAD počinju da ostvaruju svoj postjugoslovenski, odnosno balkanski dizajn. Na kraju se pokazalo da su spremne da upregnu svu svoju preovlađujuću moć, uključujući i neposrednu upotrebu vojne sile, da bi ga nametnule. Suština ovog dizajna je u dva osnovna elementa. Prvi je primena načela uti possidetis, koje podrazumeva da nema promene međurepubličkih i pokrajinskih granica. Drugim rečima, nakon što bi se SFRJ raspala na republike – sada nezavisne države (i pokrajine – ukoliko to žele), njihovo dalje cepanje po etničkoj liniji, i/ili ujedinjavanje etničkih grupa sa različitih strana međurepubličkih/pokrajinskih granica, ne bi bili mogući. Istorija primene ovog načela je duga, i imala je manje ili više uspeha kao rešenje za očuvanje stabilnosti postkolonijalnih područja na vanevropskim kontinentima, a pokazaće se i postsovjetskog prostora. Stoga ne možemo kritikovati Amerikance zbog želje da ga primene i na Balkanu; u tome se sa njima, štaviše, slažu i „obične“ velike sile, Rusija i Kina. Na Balkanu je u praksi ovo načelo, međutim, išlo ruku pod ruku sa drugim elementom američkog balkanskog dizajna, za koji se ispostavilo da je (srećom po Amerikance) kompatibilan s njim (jer su dotične međurepubličke/pokrajinske granice i u SFRJ ustanovljene sa sličnom svrhom) – a to je, ne dozvoliti da Srbija i srpski narod nakon raspada Jugoslavije postanu dominantan akter u regionu. To podrazumeva ne samo da se ne dozvoli teritorijalno ujedinjenje srpskog naroda, kao i jedinstvo same Srbije (sa obe pokrajine u svom sastavu), već i da se što je moguće više umanji uticaj Srbije u susednim zemljama, a da se srpski narod u njima svede na etničku manjinu bez ozbiljnijeg političkog značaja. Ovaj drugi element ima primat u američkom balkanskom dizajnu i nije isključeno da u budućnosti, ukoliko SAD ocene da Srbija još uvek nije dovoljno oslabljena, derogira čak i načelo uti possidetis tako što će dozvoliti cepanje ostatka Srbije (i bez pokrajina). Odakle potiče ova želja najmoćnije zemlje sveta da „skreše krila“ najvećoj državi i najbrojnijem narodu na postjugoslovenskom tlu?
Otuda što Srbija ima jednu specifičnost koja čini da se njena hegemonija na postjugoslovenskom prostoru ne bi uklopila u američki projekat izgradnje novog svetskog poretka utemeljenog na univerzalnim vrednostima i pod dominacijom SAD. U pitanju je spoljnopolitička tradicija nesvrstavanja između Istoka i Zapada, koja ima kontinuitet još od Nemanjića i duboko je ukorenjena u srpski nacionalni identitet, a svoj par excellence izraz našla je u nesvrstanoj politici SFRJ za vreme Hladnog rata. Dozvoliti Srbima da dominiraju postjugoslovenskim prostorom, značilo bi dozvoliti im da sa nesmanjenim kapacitetima nastave da sprovode jugoslovensku, odnosno tradicionalnu srpsku, politiku nesvrstavanja (što će reći zadržavanja slobode da šuruje i sa jednom i sa drugom stranom) – a taj luksuz preostala supersila i samoproglašeni pobednik u Hladnom ratu sebi nije smela da dozvoli, ukoliko je želela da ostane na kursu uspostavljanja željenog novog svetskog poretka. Pogotovo ne u situaciji kada su sve ostale istočnoevropske zemlje, zadojene manjom ili većom rusofobijom izazvanom sopstvenim istorijskim iskustvom sa Sovjetskim Savezom i Rusijom uopšte, oduševljeno pohitale u zagrljaj Zapada, žrtvujući svoju nezavisnost na oltaru tog istog poretka. Srbija je morala da bude kažnjena jer je drugačija, pa su u tu svrhu SAD rešile da protiv nje podrže sve ostale narode u regionu, čija je srbofobija dobar pandan rusofobiji istočnih Evropljana.
No, kako je srpski narod u BiH pružio žilav otpor američkoj zamisli da namesto jedne federalne stvori novu, ali unitarnu multietničku državu, Amerikance je sputala njihova tradicionalna boljka – slab stomak za gubitke u ljudstvu (da sada ne širim priču pominjanjem i nekih drugih činilaca). Nespremne da se upuste u oružanu akciju punog obima kako bi do kraja vojno porazili Srbe, jer bi takva akcija neminovno dovela do značajnijih gubitaka, Sjedinjene Države su prihvatile Dejtonski sporazum i Republiku Srpsku kao kompromisno rešenje. Slično se dogodilo i 1999, kada su SAD morale da prihvate Rezoluciju 1244 i time odustanu od Sporazuma iz Rambujea (koji je omogućavao da Kosovo u skladu sa voljom stanovništva postane nezavisno već posle 3 godine), jer nisu smele da se upuste u kopnenu akciju protiv SR Jugoslavije. Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 su dve osnovne prepreke na putu ostvarivanja američkog balkanskog dizajna, koji do danas ostaje nedovršen. Američka elita devedesetih prošlog veka smatrala je da je oportuno ostaviti dizajn nedovršenim u cilju izbegavanja sprečavanja eskalacije sukoba, a u nadi da će naknadno uspeti da ga dovrši na vremenski duži, ali bezbolniji i jeftiniji način, tako što će postepeno uklanjati ciglu po ciglu iz fasade izgrađene na dvama pomenutim dokumentima. Trenutno su u toku napori rukovodstva Srbije da spreči dovršenje američkog dizajna na Kosovu, ali to nije tema ovog skupa. Danas se bavimo Republikom Srpskom i nastojanjem SAD i njihovih saveznika da je ukinu (makar u obliku koji je Dejtonom predviđen), ne bi li minimizirali ulogu Srbije i Srba zapadno od Drine.
I sama Republika Srpska, kao i Srbija, kojoj opstanak ove prve spada u vitalni nacionalni interes, nalaze se pred velikim iskušenjem – kako se odbraniti od dovršenja američkog balkanskog dizajna? Ukupno stanje međunarodnih odnosa se u međuvremenu jeste promenilo, ali ne toliko da bi stavilo Srbe u povoljniju poziciju – SAD i njihovi saveznici su i dalje akteri koji se predominantno pitaju o Balkanu. No, to ne znači da je borba uzaludna. Ako je devedesetih bilo moguće izvući kompromise, moguće je i sada. Naravno, ovoga puta ne ratom, već mudrom diplomatijom, koja bi u nekom trenutku podstakla Amerikance da redefinišu svoj balkanski dizajn u pravcu koji bi bio prihvatljiviji za Srbe, nakon što uvide da je to jedino rešenje za stabilnost regiona. A to će učiniti onda kada se, umesto na propagandne pamflete poput pomenutog članka iz Foreign Affairs-a, budu oslonili na najkvalitetnije doprinose svoje nauke o međunarodnim odnosima, koja je odavno utvrdila do čega dovodi nametanje pristrasnog rešenja na štetu esencijalnog aktera. Kada esencijalnog aktera u nekom međudržavnom sistemu (a to će reći značajnu državu bez čijeg učešća se stabilan sistem ne može zamisliti) ostavite u stanju nezadovoljstva oslanjajući se na trenutnu nadmoć u odnosu na nju i namećući joj za nju štetno rešenje, time stvarate sve uslove da jednom kada se odnos snaga promeni u korist dotičnog aktera, ovaj krene u izmenu za njega nepovoljnog statusa quo svim raspoloživim sredstvima. Što naravno vodi u nov, još žešći sukob. Nije Hitler kriv za Drugi svetski rat; on je samo posledica, a uzrok leži u ponašanju pobednika u Prvom svetskom ratu prema Nemačkoj u Versaju. Nemačka je povrh teritorijalnih gubitaka, reparacija i ostalih obaveza koje je preuzela ponižena još i nametanjem isključive krivice za rat; jasno je da će zemlja koja se suoči sa takvim tretmanom, jednom kada se odnos snaga preokrene u njenu korist, nastojati da se osveti svim silama. Kao što se stabilnost evropskog sistema država onda nije mogla zamisliti bez učešća Nemačke, tako ni stabilnosti Zapadnog Balkana nema bez Srbije i Republike Srpske. Dovršenje američkog balkanskog dizajna zahtevalo bi ostavljanje srpskog naroda u stanju trajnog nezadovoljstva, sa revizionističkim zahtevima koje će pokušati da ostvari čim se odnos snaga u svetu promeni u njegovu korist. Ukinite Republiku Srpsku danas, pokušajte da nametnete Srbima u Bosni bosanski identitet i jezik, i sutra će – što bi rekli u Bosni – biti belaja.
Zato bi, dakle, u cilju opstanka Bosne i Hercegovine i sprečavanja budućeg sukoba, SAD trebalo da rade upravo suprotno od onoga što čine – da sačuvaju Republiku Srpsku. Jedina varijanta u kojoj BiH može da opstane je ova u kojoj je sada – kao visoko decentralizovana veštačka država, nastala kao „tampon“ između Srbije i Hrvatske, u cilju obuzdavanja velikodržavnih apetita obeju zemalja. Nikako kao unitarna kvazi-nacionalna država zasnovana na nasilno nametnutom bosanskom identitetu i izmišljenom bosanskom jeziku. R. Srpska se ne sme nekažnjeno nazivati genocidnom tvorevinom, a u isto vreme se tražiti kažnjavanje onih koji negiraju genocid u Srebrenici. Niti se od bosanskih Srba može tražiti da u sportu navijaju za BiH, iako svojom zemljom smatraju Srbiju. Srbija može da kroz pregovore sa SAD, po potrebi se oslanjajući i na druge aktere, izbori za R. Srpsku očuvanje njenog statusa. Srbija danas ima vladu koja je voljna da pregovara sa najjačima, umesto da im se bezuslovno suprotstavlja ili im se pokorava, kao što su to činile neke ranije vlade. Međutim, da bi Srbija na odgovarajući način stala iza R. Srpske, mora i Srpska da stane iza Srbije kada je to neophodno. To nažalost nije uvek slučaj. Ne mislim samo na trenutno očigledno neslaganje elita dveju srpskih zemalja oko rešavanja pitanja Kosova, već i na neke druge primere. Tu je nejasno svrstavanje R. Srpske sa američkim satelitima iz Istočne „nove“ Evrope koje nisu podržale Palestinu u GS UN, u situaciji kada je Srbija (kao uostalom i Rusija, Kina i većina država „stare“ Evrope) bila za. Tu je takođe nejasna sumnjičavost rukovodstva R. Srpske povodom jačanja veza Srbije i Turske, regionalnog aktera s kojim je saradnja veoma značajna za Srbiju. Konačno, nejasan je i stav R. Srpske o ulasku BiH u NATO – ne vidim šta bi Srpska postigla ulaskom u savez čije države članice žele da je ukinu, a u situaciji kad Srbija vodi politiku vojne neutralnosti.
Ovom kritikom ja bih završio svoje izlaganje, uz nadu da će vremenom elite na čelu kako R. Srpske, tako i Srbije, naći pravi način da solidarno rade na onome što bi trebalo da bude njihov zajednički cilj – očuvanje i popravljanje položaja srpskog naroda u regionu Zapadnog Balkana.
Hvala vam.
Vladimir Trapara